Javascript is required

Advokatuur: kohtute "kaadripuhastuse" jutud ründavad õigusriiki

Asju tuleb nimetada õigete nimedega – kohtusüsteemi “kaadripuhastust” nõudvad poliitikud ründavad õigusriiki, rõhutas Eesti Advokatuuri esimees Imbi Jürgen.

“Sõltumatu ja üksnes seadustest lähtuv kohus on üks põhiseadusliku korra ja õigusriigi alustalasid,” rõhutas Eesti Advokatuuri esimees Imbi Jürgen. “Põhiseaduse koostajad panustasid palju, kaitsmaks põhiseaduslikku korda autoritaarsete ihade eest, ning tänaseks näeme, et põhjusega.”

Jürgeni kinnitusel on parlamendipoliitikute ähvardused riigikohtu “põhjaliku kaadripuhastusega” demokraatlikus õigusriigis absoluutselt vastuvõetamatud. “Kõik kohtuotsused ei pea meeldima, kuid selliseid ähvardusi nagu tegi EKRE esimees Martin Helme, saab vaadata vaid rünnakuna õigusriigi vastu,” kinnitas Jürgen.

Sõltumatu kohtusüsteem ohjab Jürgeni sõnul autoritaarseid püüdlusi, mistõttu on seda läbi ajaloo proovinud õõnestada just autoritaarsed jõud. Üks eredam kaasaegne näide on võtta Poolast, kus kohtunikkonna politiseerimine viis tulemuseni, et Euroopa Kohus ei pea enam riigi kohtusüsteemi sõltumatuks ning osutab õigusriigi põhimõtete olulisele rikkumisele. “Õigusmõistmise sõltumatusele kord tehtud kahju ei ole kerge heastada,” rõhutas Jürgen. “Poola uus valitsus näeb täna suurt vaeva, et taastada ühiskonna usaldus riigi vastu.”

EKRE esimees Martin Helme ütles eile meedias, et “aus, õiglane ja põhiseadusest lähtuv” kohus saadakse alles siis, kui riigikohtus on tehtud “põhjalik kaadripuhastus”.

 

Lisainfo:
Lauri Linnamäe
Cloud Media kommunikatsioonibüroo
lauri@cloudmedia.ee
5565 1050